O naszej szkole

Gimnazjum powstało w roku 1999 na mocy przepisów wprowadzających reformę systemu oświaty w naszym kraju. Nauka w trzyletnim gimnazjum jest obowiązkowa, jest to szkoła będąca „nadbudówką” szkoły podstawowej, która od tej pory stała się szkołą sześcioletnią. Wszyscy uczniowie gimnazjum muszą przejść w klasie trzeciej obowiązkowy egzamin zewnętrzny, którego wynik nie ma jednak wpływu na ukończenie szkoły ale on się przydaje podczas wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Egzamin organizuje się w dwóch dniach: pierwszym dla części humanistycznej, drugim dla części matematyczno-przyrodniczej. Od roku 2009 będzie trzeci dzień egzaminu dla języka obcego.

Gimnazjum jest szkołą wchodzącą w skład tutejszego zespołu szkół ogólnokształcących. Obwód szkolny gimnazjum, a więc obszar, z którego dzieci są „przypisane” tej szkole jest taki sam jak dla szkoły podstawowej, tj. Włoszakowice, Boszkowo – letnisko i wieś, Dominice, Ujazdowo, leśniczówki. Do gimnazjum uczęszczają także absolwenci szkoły podstawowej ze Starkowa, którzy trafiają tu z własnego wyboru.

Po dwuletniej pracy nad patronem, społeczność szkolna i organ prowadzący zdecydowali się na postać, która patronuje już szkole podstawowej oraz liceum i w roku 2003 szkole nadano imię Karola Kurpińskiego.
W roku 2004 zespół szkół ogólnokształcących, a więc i gimnazjum, otrzymało sztandar.

Wielu absolwentów gimnazjum kontynuuje naukę w szkołach naszego zespołu, tj. w liceum bądź w szkole zawodowej. Mają szkołę na miejscu. Nie tracą czasu na dojazdy, są wcześniej w domu po lekcjach, nie obciążają budżetu rodziców kosztami dojazdu. Nie wszyscy korzystają z tych atutów i niektórzy spośród tych, którzy wybrali szkołę poza Włoszakowicami, najczęściej w Lesznie, wracają do naszych szkół ponadgimnazjalnych w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego tłumacząc często tę decyzję trudnościami z dojazdem czy późno kończącymi się zajęciami. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Kierujemy do gimnazjalistów zaproszenie: kontynuujcie naukę w miejscu lub blisko miejsca zamieszkania! To, jak będziecie przygotowani do matury lub egzaminu zawodowego zależy tylko od was. Kadra i warunki nie ustępują innym szkołom.

Wszystkim uczniom naszego gimnazjum życzymy dobrych wyników a rodzicom wielu radosnych chwil związanych z sukcesami dzieci.