Powstanie Wielkopolskie i jego lokalni bohaterowie

1 lutego 2019 r. biblioteka szkolna ZSO zorganizowała dla uczniów włoszakowickich szkół spotkanie poświęcone setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

W pierwszej części wykładów  pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu p. Piotr Orzechowski zapoznał uczestników z ogólną sytuacją polityczną w Europie, która poprzedzała zryw niepodległościowy Polaków, przedstawił atmosferę jaka panowała w tym czasie w Poznaniu a następnie omówił działania podjęte przez powstańców na terenie Włoszakowic.

Druga część pod hasłem „Patroni naszych ulic” poświęcona była lokalnym bohaterom powstania. Pani Maria Rzeźniczak, emerytowana dyrektor Przedszkola we Włoszakowicach, przybliżyła postać dowódcy grupy włoszakowickich powstańców Jana Otto i losów jego rodziny. Uzupełnieniem tych wiadomości był występ doktoranta Instytutu Historii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie p. Marcina Klemenskiego, który również wspomniał o dokonaniach Jana Otto, ale ponadto omówił losy ks. Józefa Górnego oraz zapoznał  słuchaczy z ciekawą historią życia Apolonii Prałat.

Ważne jest, aby uczniowie znali tło historyczne wydarzeń oraz okoliczności wybuchu powstania a przede wszystkim znali dokonania i losy bohaterów związanych z ich miejscem zamieszkania.

R. Wodawska