„Dyrektorze! Dzisiaj mamy Twoje wielkie pożegnanie…”

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że trzeba pożegnać się
z ulubionym zawodem. Ten moment to czas przejścia na emeryturę. Tymi słowami już od wczesnych godzin rannych uczniowie naszej szkoły żegnali Pana Tadeusza Górnego, Dyrektora Szkoły. Dzień 19 czerwca 2019 r. stał się ostatnim zakończeniem roku szkolnego w jego karierze zawodowej.
Natomiast o godz.13.00 swojego przełożonego pożegnali współpracownicy.
W bogatej części artystycznej przedstawiony został życiorys, osiągnięcia
i sukcesy Pana Tadeusza Górnego. Uroczystość miała charakter pogodny, choć nie zabrakło chwil wzruszeń. Zaproszeni goście podkreślali pracowitość, uczciwość, życzliwość i oddanie dyrektora swojej pracy. I to nie były tylko puste słowa, w atmosferze panującej w auli czuło się olbrzymie emocje. Pewien etap historii włoszakowickiej szkoły już się zakończył. W pamięci uczniów
i pracowników zostaną charakterystyczne powiedzonka dyrektora, które stały się treścią autorskiej piosenki odśpiewanej na uroczystości. Z kolei program kabaretowy uzmysłowił przyszłemu emerytowi, że z chwilą zakończenia pracy zawodowej: „ już nic nie musi, a wszystko może”. Spełnienia marzeń, rozwijania pasji życiowych, podróży nie tylko po Polsce życzyli wszyscy zebrani, wręczając kwiaty i upominki.

A tak właściwie tego nie da się opisać …po prostu trzeba tam było być.

AWA

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA NAUKI PRZEZ UCZNIÓW KLASY III LO 2019

26 kwietnia 2019 roku, w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach, odbyła się tradycyjna uroczystość pożegnania absolwentów miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Obok licealistów, rodziców, dyrekcji i grona pedagogicznego, wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt Gminy Włoszakowice, Robert Kasperczak, sekretarz Gminy, Karolina Chlebowska, podinspektor ds. oświaty i ochrony zdrowia, Marek Wodawski
oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Irena Przezbór.

Uroczystość zainaugurował swoim wystąpieniem dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Tadeusz Górny, po czym zaprezentowano różnorodną część artystyczną. Złożyły się na nią między innymi: podziękowania złożone w imieniu licealistów przez Magdalenę Turek dyrekcji i gronu pedagogicznemu, występy wokalne w wykonaniu Julii Apolinarskiej, Anny Poloszyk i Sandry Miara, utwór instrumentalny zaprezentowany przez Jana Błaszaka, a także filmik, którego reżyserką była Anna Frankowska, przedstawiający z przymrużeniem oka trzyletni okres nauki tegorocznych absolwentów.

Po momentach radości, uśmiechu i wzruszeń przyszła pora na wyróżnienie najbardziej zaangażowanych w życie społeczności szkolnej abiturientów. W wyjątkowy sposób uhonorowano Annę Frankowską, która dostąpiła zaszczytu wpisu do „Złotej Księgi Absolwentów” Liceum Ogólnokształcącego, otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Włoszakowice dla najlepszego ucznia Liceum w roku szkolnym 2018/2019,
nagrodę pp. Pytlik dla najlepszego absolwenta liceum rocznika 2019, a także nagrodę
im. Andrzeja Krzyckiego (pp. Wielebskich) dla utalentowanej młodzieży. Laury przypadły
w udziale również Magdalenie Turek, która otrzymała nagrodę Wójta Gminy Włoszakowice dla najlepszego ucznia liceum w roku szkolnym 2018 / 2019, a także Sandrze Miara, której wręczono nagrodę pp. Pytlik dla najlepszego absolwenta liceum rocznika 2019. Następnie rozdano, ufundowane przez radę rodziców, nagrody książkowe, których posiadaczami stali się: Jan Błaszak, Anna Frankowska, Sandra Miara, Estera Skorupinska, Kamila Szymańska
i Magdalena Turek. Po nagrodach i wyróżnieniach tegoroczni absolwenci z rąk dyrektora Tadeusza Górnego oraz wychowawcy klasy trzeciej, Tomasza Szczepaniaka, otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

Podsumowując uroczystość, Wójt Gminy Włoszakowice, Robert Kasperczak,
w krótkim wystąpieniu pogratulował młodzieży wejścia w kolejny, dorosły etap życia,
a także z uznaniem odniósł się do pracy grona pedagogicznego liceum.

Tradycyjne zdjęcie przed Pałacem Sułkowskich, z udziałem zaproszonych gości, rodziców, grona pedagogicznego i abiturientów, zwieńczyło okolicznościową akademię.

 

Tomasz  W. Szczepaniak

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 2019.

Dnia 04.03.2019 r. odbywał się w naszej szkole Dzień Patrona – Karola Kurpińskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga urodzonego we Włoszakowicach. Uroczyste święto szkoły rozpoczęło się tradycyjnie mszą św. w parafialnym kościele, podczas której majestatyczne dźwięki organowej muzyki K. Kurpińskiego w wykonaniu T. Wypycha oraz piękny śpiew uzdolnionych wokalnie uczniów naszej szkoły sprawił, że liturgia nabrała szczególnego i wyjątkowego charakteru.

Następnie udaliśmy się do auli szkolnej na apel poświęcony wyżej wymienionemu patronowi. Wśród licznie zgromadzonej społeczności szkolnej (w tym dyrekcji, nauczycieli i uczniów) obecny był również wójt gminy Włoszakowice – Rober Kasperczak.

Po pięknej prezentacji multimedialnej przedstawiającej życiorys i największe osiągnięcia kompozytora, para prowadzących uroczystość: Aleksandra Galik i Marcin Sielągowski, zaprosili zebranych do obejrzenia i wysłuchania umiejętności artystycznych wyjątkowo uzdolnionych uczniów naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Nie zabrakło zatem talentów: aktorskich, wokalnych, instrumentalnych, tanecznych czy reżyserskich. Trzeba przyznać, że mamy bardzo uzdolnioną młodzież, a wielki artyzm i duch naszego szkolnego patrona z pewnością dodatkowo sprzyja rozwojowi ich talentów. Kto wie…? Być może są wśród nich przyszli artyści na miarę K. Kurpińskiego… Życzymy im tego z całego serca! Apel został przygotowany przez nauczycieli – p. K. Kaczmarek, p. Karinę Obiorę i p. Szymona Gądę.

W środę (06.03) – uroczysty apel zaprezentowano ponownie dla klas pierwszych szkoły podstawowej i zaproszonych dzieci z włoszakowickiego przedszkola. Warto też dodać, że 1 marca br. delegacja naszej szkoły wzięła udział w nietuzinkowym koncercie ku czci kompozytora, który miał miejsce w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury oraz miejscowe Towarzystwo Muzyczne. W programie koncertu znalazły się  dzieła takich polskich kompozytorów jak: Karol Kurpiński, Franciszek Mirecki, Ignacy Feliks Dobrzyński, Wojciech Sowiński, Emanuel Kania i Michał Ludomir Rogowski.

SzG

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej – eliminacje gminne 2019.

Tegoroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbyły się 27 lutego 2019 roku we Włoszakowicach. Do rywalizacji przystąpiło 15. uczestników, w tym sześciu z naszej szkoły. W kategorii pierwszej reprezentowali nas Hubert Sadowski i Adam Gąda, w grupie drugiej walczyła Karolina Janiszewska oraz Adam Liske. Szkoły ponadpodstawowe reprezentowała Daria Sadowska z Liceum Ogólnokształcącego i Jakub Sterna z Branżowej Szkoły I Stopnia.

Uczestnicy w pierwszej kolejności rozwiązywali test pisemny, który pozwolił wyłonić zawodników do kolejnego etapu, tym razem ustnego. W finale wystąpił Hubert Sadowski oraz Karolina, Daria i Jakub. Po zaciętej i wyrównanej walce Hubert i Karolina zajęli ostatecznie trzecie miejsce, Jakub drugie, a Daria pierwsze i to ona wystąpi w rozgrywkach powiatowych, które odbędą się w leszczyńskiej KM PSP.

BKi

Po zabawie walentynkowej 2019.

W sobotę 16 lutego br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach odbyła się zabawa walentynkowa organizowana przez Radę Rodziców z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Na sali bawiło się ok. 150 osób, a do tańca grał zespół PLAY. Uczestnicy wieczorku mogli również zakupić cegiełki i w zamian otrzymać upominek. W ten sposób goście przyczynili się do zebrania środków na doposażenie szkoły. Bogate upominki oraz nagrody w emocjonującym konkursie wiedzy o szkole były możliwe dzięki hojności lokalnych firm i osób prywatnych, które wspomogły organizację naszej imprezy. Główną nagrodę stanowił telewizor.

Serdeczne podziękowanie składam na ręce pań z Rady Rodziców zaangażowanych w organizację zabawy, a szczególnie Krystynie Murek, Annie Elimer, Anecie Szaferskiej – Poczekaj, Bogumile Pusiak i Romanie Pitrowskiej. Za zgromadzone środki finansowe zostaną zakupione rolety zaciemniające do kolejnych sal lekcyjnych.

HG

Wyjazd uczniów z Włoszakowic na Białą Szkołę.

W dniach od 5 do 9 lutego oraz od 11 do 13 lutego zostały zorganizowane wyjazdy na narty dla  łącznie 61 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Miejscem pobytu włoszakowickich młodych narciarzy była miejscowość Kraliki w Czechach. Na zajęciach z narciarstwa zjazdowego uczniowie zostali podzieleni na grupy, w zależności od umiejętności narciarskich. Uczniowie, którzy jeździli już kilka lat, doskonali w różnym stopniu swoją technikę jazdy na nartach. Niektórzy wychowankowie założyli  narty po raz pierwszy i po kilku dniach szkolenia mogli stwierdzić, że umieją zjeżdżać prawie z każdej górki. W tym roku treningi z narciarstwa były przeprowadzone na stokach w Czerwonej Wodzie i Dolnej Morawie. Nad efektywnym tokiem zajęć czuwało pięciu instruktorów: Błażej Kicinski, Grzegorz Trojanowski, Grzegorz Szkudlarczyk, Michał Klawinski i Tomasz Linka. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Aleksandra Nowak, Bożena Nowak. Nadzór na miejscu sprawowała pani wicedyrektor Hanna Grycz. Atrakcją pierwszej części wyjazdu były Mistrzostwa Gminy w narciarstwie zjazdowym, na których uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy na czas w slalomie gigancie. Najlepszymi narciarzami wśród uczniów w szkole we Włoszakowicach zostali Monika Grabsztunowicz i Norbert Stachurski.

Tomasz Linka

 

NOWE ROLETY W SZKOLE

Duża aktywność Rady Rodziców w naszej szkole przejawia się w postaci imprez organizowanych z udziałem wszystkich członków społeczności szkolnej. Dochód z kiermaszu świątecznego postanowiliśmy wykorzystać na zakup rolet. W ostatnich dniach stycznia na skrzydłach okien w ośmiu salach lekcyjnych zamontowano całkowicie zaciemniające rolety. Taka inwestycja bardzo przyda się w szkole, tym bardziej, że w większości sal znajdują się rzutniki i ekrany lub tablice interaktywne, z których korzysta się przy zaciemnieniu sal.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w organizację kiermaszu, a całej społeczności Włoszakowic za wsparcie tej inicjatywy, wysoką frekwencję i zakup ozdób świątecznych.

Ponieważ nauczyciele i uczniowie stwierdzili, że zakup rolet był dobrym pomysłem, dochód z następnej imprezy organizowanej przez radę rodziców, czyli wieczorku walentynkowego, przeznaczony będzie na wyposażenie następnych sal w rolety.

Hanna Grycz

Powstanie Wielkopolskie i jego lokalni bohaterowie

1 lutego 2019 r. biblioteka szkolna ZSO zorganizowała dla uczniów włoszakowickich szkół spotkanie poświęcone setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

W pierwszej części wykładów  pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu p. Piotr Orzechowski zapoznał uczestników z ogólną sytuacją polityczną w Europie, która poprzedzała zryw niepodległościowy Polaków, przedstawił atmosferę jaka panowała w tym czasie w Poznaniu a następnie omówił działania podjęte przez powstańców na terenie Włoszakowic.

Druga część pod hasłem „Patroni naszych ulic” poświęcona była lokalnym bohaterom powstania. Pani Maria Rzeźniczak, emerytowana dyrektor Przedszkola we Włoszakowicach, przybliżyła postać dowódcy grupy włoszakowickich powstańców Jana Otto i losów jego rodziny. Uzupełnieniem tych wiadomości był występ doktoranta Instytutu Historii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie p. Marcina Klemenskiego, który również wspomniał o dokonaniach Jana Otto, ale ponadto omówił losy ks. Józefa Górnego oraz zapoznał  słuchaczy z ciekawą historią życia Apolonii Prałat.

Ważne jest, aby uczniowie znali tło historyczne wydarzeń oraz okoliczności wybuchu powstania a przede wszystkim znali dokonania i losy bohaterów związanych z ich miejscem zamieszkania.

R. Wodawska