SPOTKANIE Z PROFESOREM W. CICHYM.

W czwartek 23 maja 2019 r. w ZSO we Włoszakowicach odbyło się spotkanie lekarza- pediatry i jednocześnie prezesa fundacji: ,, Mleko dla szkół, mleko dla zdrowia”  prof. Wojciecha Cichego z uczniami klas czwartych.

Spotkanie składało się z kilku części, m.in.: prezentacji multimedialnej pt.: ,,Mleko- biały budowniczy zdrowia” i bloku konkursowego, co oczywiście wzbudziło mnóstwo zainteresowania i emocji.

Po powitaniu wszystkich zebranych pan profesor w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił wiadomości na temat znaczenia mleka w życiu człowieka, a zwłaszcza mleka pasteryzowanego i jego przetworów.

Dowiedzieliśmy się, jakie składniki odżywcze zawiera mleko, co to jest łańcuch chłodniczy i jakie są zasadnicze różnice między mlekiem pasteryzowanym a mlekiem UHT. Należy podkreślić, że mleko pasteryzowane można przechowywać od kilku do 21 dni w temperaturze od 1do 8stopni C i straty składników praktycznie nie występują, a mleko UHT można przechowywać do 6 miesięcy w temperaturze pokojowej, ale długi czas przechowywania i taka temperatura przyspieszają i potęgują  straty składników odżywczych. Zatem jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne kości, w tym także zęby, oraz sprawnie działający układ pokarmowy, pij mleko pasteryzowane, które jest podgrzewane przez 15- 20 sekund w tem.72- 90 stopni C, a mleko UHT przez 1-2 sekund w tem.115-145 stopni C.

Zebrani z uwagą słuchali pana profesora, a gdy pod koniec spotkania odbył się blok konkursowy, do odpowiedzi było bardzo dużo chętnych. Dzieci otrzymały nagrody w postaci kubków, piłek, notesów i dwóch koszulek z autografem polskiego skoczka Dawida Kubackiego.

To spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, tylko dzieci czuły niedosyt, gdyż każde chciałoby uczestniczyć w konkursie i otrzymać nagrodę.

Najważniejsze jednak jest to, że dzieci dużo się dowiedziały i zapamiętały o mleku. Mam nadzieję, że po takim spotkaniu spożycie mleka, zwłaszcza pasteryzowanego, wzrośnie.           H.H.