Erasmus+ Walencja

Wyjazd uczniów do Walencji w ramach programu Erasmus+ to nie tylko praca, ale również poznawanie kultury i tradycji hiszpańskiej.
Aktualnie w Walencji odbywa się Las Fallas, czyli Święto Ognia. Jest to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich świąt. Inauguracja tego święta rozpoczyna się już w ostatnią niedzielę lutego, podczas tzw. La crida, gdy pośród mieszkanek Walencji wybiera się królową fiesty i podaje oficjalne informacje o wyczekiwanej przez wszystkich imprezie. Świętowanie każdego dnia rozpoczyna się już o 8 rano, podczas tak zwanej desperta, czyli pobudki. Orkiestry dęte maszerują wtedy ulicami miasta, a za nimi podążają tak zwani falleros i falleras, którzy ubrani w swoje tradycyjne stroje, rzucają petardami na ulicę. Są to pokazy artystyczne i pirotechniczne, które ogląda tłum ludzi na ulicach. Każdego dnia o 14.00 ma miejsce mascaleta, czyli efektowny pokaz petard, a o północy pokaz fajerwerków. Główną atrakcją festiwalu są kolorowe figurki różnych kształtów i rozmiarów, będące często parodią znanych osobistości z dziedziny polityki i mediów, które są na zakończenie festiwalu, czyli 19 marca, palone. Wydarzenie jest bardzo widowiskowe. Walencja w ten sposób symbolicznie przegania zimę.
Uczniowie na razie brali udział w pokazie w mascalecie oraz nocnym pokazie fajerwerków.