Ścieżkami Wisławy Szymborskiej

Licealiści pierwszych klas rozpoczęli kilkuetapowe przedsięwzięcie realizowane w ramach Projektu obchodów stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej w Liceum Ogólnokształcącym we Włoszakowicach, mającego na celu upamiętnienie Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku, jak również zapoznanie się z jej życiem i twórczością.

W dniu 19 października 2023 roku uczniowie udali się autokarem w rejon Papierni, gdzie odbył się I etap obchodów, związany z pobytem noblistki i prozaika Kornela Filipowicza w nieistniejącej dzisiaj leśniczówce.

Na terenie bazy Szumi Camp, położonej w Przemęckim Parku Krajobrazowym nad brzegiem Jeziora Brzeźnie, w scenerii przybliżającej klimat minionych lat, młodzież zaprezentowała inscenizację literacką obejmującą wybrane wiersze noblistki oraz fragmenty korespondencji pomiędzy przyjaciółmi. Pogoda była idealna, ale głównie dla wędkarzy – niestety w trakcie zaczął padać niewielki deszcz. Pomimo tych nieprzewidzianych trudności deklamacje i odczyty wypadły wspaniale, a otaczający krajobraz i wcześniej przygotowana scenografia w pełni oddały dawną atmosferę (była też Wisława i Kornel, w role których wcielili się nasi licealiści). Po części artystycznej odbyło się pieczenie kiełbasek na ognisku.

Pomimo nieustających opadów grupa pomaszerowała dalej, przechodząc obok jezior Maszynek i Zapowiednik. Przy pierwszym z nich uczniowie na chwilę zatrzymali się pod Kopcem Wilsona, wspominając jego budowniczego Jana Kowalewicza, zwanego Bartkiem z Piekła – polskiego patriotę, pustelnika żyjącego w lesie tuż obok swojego dzieła.

W okolicy wspomnianych jezior, pośrodku których znajdowała się leśniczówka, bohaterka szkolnego projektu przez wiele lat spędzała wakacje, zbierając w lasach grzyby i jagody oraz towarzysząc przyjacielowi podczas łowienia ryb i wodnych wycieczek kajakiem. Tutaj też powstawały jej kolejne utwory liryczne.

Powrót uczestników do Włoszakowic odbył się na piechotę starym duktem leśnym, niestety przy wciąż niesprzyjającej aurze, jednak do celu udało się dotrzeć wszystkim. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie i determinacja wykazane przez każdego z uczestników tego niezwykle interesującego przedsięwzięcia.

Realizacja kolejnych trzech etapów została zaplanowana na grudzień roku bieżącego oraz na czerwiec następnego.

Fot. Julia Łabędzka, 1 LO