Spotkanie ze starostą leszczyńskim.

19 listopada 2019 roku, w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach,
z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących, pana Jarosława Zielonki, odbyło się spotkanie starosty leszczyńskiego, pana Jarosława Wawrzyniaka, z młodzieżą najstarszych klas miejscowej Szkoły Podstawowej.

Podczas spotkania, starosta wygłosił prelekcję na temat politycznych, społecznych
i ekonomicznych aspektów powstania wielkopolskiego z lat 1918 – 1919. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przebiegiem działań zbrojnych na obszarze ówczesnego powiatu leszczyńskiego, prelegent zwrócił uwagę na trudności w dostępie powstańców do profesjonalnego uzbrojenia
i możliwości aprowizacyjne. Przybliżył również sylwetki dowódców powstańczych:  Stanisława Taczaka i Józefa Dowbora - Muśnickiego oraz uczestników powstania wywodzących się z okolic Włoszakowic.   Całość wykładu została uatrakcyjniona prezentacją multimedialną, przedstawiającą mapy, plany rozmieszczenia sił powstańczych, zdjęcia zniszczeń, będących wynikiem działań zbrojnych, a także uczestników zrywu.

Z rozmów przeprowadzonych z młodzieżą po zakończeniu spotkania, można wywnioskować, iż prelekcja pozwoliła im niejednokrotnie odkryć nieznane dotąd fakty związane z historią rodzinnej miejscowości oraz losy bliższej i dalszej rodziny, a to zapewne skłoni najmłodsze pokolenie społeczności Włoszakowic do zgłębiania wiedzy z zakresu genealogii.

Tomasz  Szczepaniak

ZSO Włoszakowice