Wycieczka do Wolsztyna klasy 1b

Klasa 1 b 7 czerwca 2023 r. była na wycieczce  w Wolsztynie.

Dzieci w Skansenie Budownictwa Wiejskiego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie wzięły udział w warsztatach, które pozwoliły poznać życie na wsi na początku XX wieku.

Na dwie godziny uczniowie przejęli obowiązki członków rodziny karczmarza.

Dzieci poznały wyposażenie kuchni, łazienki, pokojów, uczyły się opiekować młodszym rodzeństwem, zrobiły pranie za pomocą kijanki, tary i drewnianej pralki, zrobiły masło z wiejskiej śmietany.

Poznały także proces powstawania mąki: próbowały posługiwać się cepem, uzyskane ziarna w wialni oczyszczały, potem mieliły je w żarnach, a następnie mąkę przesiewały przez sito.

Poznały pracę kowala w kuźni. Weszły do wiatraka, zobaczyły urządzenia, na których pracował młynarz. Współpracując w grupie odwróciły wiatrak stroną nawietrzną do wiatru.

Po tak męczącej pracy zjadły popijając maślanką kromki świeżego chleba posmarowanego zrobionym przez siebie masłem.

Następnie w Parowozowni zobaczyły piękne, stare parowozy, a pomieszczeniach muzealnych zobaczyły stare bilety, mundury, urządzenia związane z pracą kolejarzy.

Na zakończenie w Kinie Na Rogu zobaczyły film „Przygody Filonka Bezogonka”.